Týden sportu zdarma v Praze 2018 – rady z minulých let

Předpokládám, že i na konci roku 2016 se bude konat v Praze Týden sportu zdarma. V roce 2015, kdy sněhové podmínky stály za starou bačkoru, jsem se o týden sportu zdarma zajímal více než kdy jindy. Třeba moje zkušenosti z konce tohoto roku ale i dřívějších let budou užitečné v letech následujících. Aktualizováno v roce 2017, takže se může hodit i pro rok 2018.

Registrace na aktivity v rámci Týdne sportu zdarma mohou fungovat třemi různými způsoby:

  • na centrálním webu Praha sportovní
  • pomocí rezervačních systémů jednotlivých sportovišť
  • nijak – kdo přijde (dostatečně včas), ten sportuje

Registrace přes web Praha sportovní (update: ten fungoval i v roce 2016, zatímco koncem roku 2017 je neaktuální a místo domény prahasportovni.cz je vše přesunuté na prahasportovni.eu, nechápu…) byly nastaveny tak, že na každou z aktivit se dalo přihlásit nejdříve dva dny předem od přesného času, tuším že od ranních 8 hodin. Na převis poptávky nad nabídkou jsem narazil už na webu – a ani se moc nedivím, že se tak stalo, když okolo času otevření registrací bude každý opakovaně web refreshovat. Takže s úderem osmé hodiny jsem nejdřív narazil na formulář bez tlačítka „odeslat“ a pak už jen na hlášku „User prahasport already has more than ‚max_user_connections‘„. Návštěvu webu jsem ukončil s tímto hlášením: „Chyba pri vyrizovani pozadavku. Server nevratil zadnou webovou stranku, kterou by bylo mozne zobrazit. Pravdepodobna pricina teto chyby je ve scriptu, ktery webovou stranku generuje.“ Příště už to zkoušet ani nebudu.

Ze sportovišť s vlastním rezervačním systémem jsem využil jediné, Spinning Arenu v Myslíkově ulici. Jejich spinning jsem už znal ze sportovního týdne před pár lety. Tentokrát vlastně ani nebyl vypsán mezi akcemi v rámci Týdne sportu zdarma, protože narozdíl od jiných akcí ve Spinning Areně byl jen skoro zdarma, a to za zanedbatelných 30 Kč. Při přihlašování jen pár hodin dopředu jsem si sice moc nemohl vybírat termín, ale vždy jsem nějaký na poslední chvíli sehnal, protože se někdo jiný odhlásil. Úroveň spinningu ve Spinning Areně moc posoudit nedokážu. Já byl spokojen, ale jiný spinning jsem nikdy nevyzkoušel. Byla to fajn změna, ale přeci mi přijde mnohem přirozenější jezdit na kole na vzduchu, než šlapat v uzavřené místnosti.

Z míst s pravidlem „kdo dřív přijde, ten sportuje„, mě zajímaly hlavně plavecké bazény:

  • bazén na Slavii už v posledních letech do této akce zapojen nebyl a asi je to dobře. Moje poznámky z let 2009 a 2011 potvrzují, že 25 metrů dlouhý bazén se zaplní rychle. „Byl jsem zadarmo plavat v rámci akce „týden sportu zdarma“. Tolik lidí jsem na Slavii ještě nezažil, byla to pěkná kličkovaná, ale pořád ještě to stálo za to. Před polednem klesl počet lidí v bazénu dokonce na 20…„. Za dva roky: „Mám pocit, že plavání na Slavii v rámci týdne sportu zdarma má při 40-60 lidech v bazénu lepší poměr cena/výkon oproti běžnému stavu za peníze (2-8 lidí v bazénu) jen čistě matematicky…„,
  • podobně stará zkušenost s Podolím byla o něco lepší, přeci jen je to padesátka. Ale detaily už si napamatuji,
  • tento rok jsem si vyhlídl Aquacentrum Šutka a dobře jsem udělal.

Aquacentrum Šutka mi přišlo zajímavé zejména kvůli možnosti zkombinovat plavání v 50 metrů dlouhém bazénu se saunou. Vstup zdarma na 105 minut byl nabízen jediný den, v pondělí 28. prosince. Nejistotu s sebou neslo pravidlo: „Rezervace není nutná, návštěvnost je však omezena okamžitou kapacitou areálu, která je 500 osob.“ Jezdit přes víc jak půlku Prahy, abych pak strávil desítky minut ve frontě na vstup, se mi nechtělo. Naštěstí Šutka uvádí na svém webu aktuální obsazenost, kterou jsem průběžně sledoval. Okolo desáté hodiny, kdy už je aquacentum otevřené kompletně včetně aquaparku a saun, aktuální obsazenost vyskočila ke 100 % (i takových 98 % podle mě může znamenat, že je úplně plno a tvoří se fronta). Ale okolo poledního se aktuální vytíženost chvílemi dostala k 90 procentům, tak jsem se rozhodl, že to odpoledne risknu. K Šutce jsem dorazil něco po 14. hodině. Ve frontě u vstupu jsem strávil nějakých 15 minut, končila pár metrů od vchodu (myšleno uvnitř budovy). Když jsem odcházel okolo 16 hodin, fronta vedla až ve na parkoviště a tipuji, že musela být aspoň na půl hodiny.

Po zkušenostech s plaváním zdarma jinde v minulých letech jsem měl trochu obavy, jestli mě nečeká kličkovaná v bazénu a přecpaná sauna, ale dopadlo to přesně naopak a bylo to super! Aktuální obsazenost je i na webu uvedena odděleně, např. teď tam vidím: „počet návštěvníků: 235 (Bazén), 214 (Aquapark) Obsazenost: 89.8%“ (zkopírováno v únorovou neděli v 11h, o půl hodiny později už bylo úplně plno). Přičemž do oblasti označené bazén patří nejen samotný bazén, ale i šatny, sprchy, malý výukový bazén a sauny. Takže rodiny s dětmi zamířily nejčastěji do aquaparku, a v bazénu a sauně bylo poměrně prázdno. V bazénu jsme se dělili o jednu dráhu tak maximálně čtyři, to jsou luxusní podmínky. Sauny byly také poloprázdné, nebo spíše skoro prázdné, a rozhodně to nebylo z důvodu, že by tam saunování nemělo úroveň. Pro úplnost dodám, že vstup do sauny není úplně zdarma, dle návštěvních podmínek je totiž vstup do sauny z hygienických důvodů povolen pouze s prostěradely Aquacentra Šutka, za ně se účtuje poplatek 30 Kč. Ale i tak to stálo za to.

Aktualizace z roku 2017: Šutku jsem otestoval i letos. V 10 hodin ještě kapacita dle webu naplněna nebyla. Plánoval jsem dorazit na Šutku okolo 11:30, kdy pomalu měl začít končit volný vstup první skupině koupáníchtivých (těch, kteří chtěli i do aquaparku). Přijel jsem už v 11:20, fronta sice vypadala dlouze, ale ubíhala rychle, po 12 minutách jsem byl vevnitř. Kdo přišel až v 11:30, čekal ještě méně. Když jsem Šutku opouštěl před půl jednou, fronta byla poloviční, tipoval bych taky na nějakých 10 minut. Dojmy mám podobné jako minule – počet lidí v mé dráze v bazénu opět nízký a v sauně lidí taky málo. Na začátku se dokonce sauna dala označit jako privátní wellness :-), protože tam nebyl vůbec nikdo. Jinak počet lidí kolísal mezi nulou a maximálními deseti, přičemž při 5 lidech se tam všichni ještě mohou velmi pohodlně lehnout. Šutku prostě obecně doporučuji, pro mě má jedinou nevýhodu, mám ji moc daleko.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *