Předchůdce současného Fajn Radia, Radio Zlatá Praha, vysílalo do roku 2003. Kdysi dávno, možná právě v roce 2003, se jsem se zapojil do aktivit klubu příznivců Radia Zlatá Praha, kteří chtěli popsat historii radia na fanouškovském webu. Jinak jsem nebyl aktivním členem této komunity, ale období do začátku roku 1996 jsem dobře znal jen já. Zavzpomínal jsem tedy na časy, kdy mi bylo 17 let a mezi mé zájmy patřil poslech lokálních hudebních radií. Nakonec jsem byl jediný, kdo svoji část dotáhl do konce a ke zveřejnění. Tento text dlouho na daném webu visel, ale jak už to v posledních letech bývá, web časem zmizel z internetového světa. Text však zůstal v mých zálohách, tak ho po letech v původním znění zveřejňuji, doplněný jen o pár užitečných odkazů. Je to vlastně můj první delší text, který se objevil na internetu mimo orienťácké oddílové weby…
Celý příspěvekArchiv pro rubriku: Internet a hledání
Vylepšení KamZaSněhem.cz formou bakalářské práce
Při rozvoji běžkařského webu KamZaSněhem.cz jsme zvolili netradiční cestu. Nabídli jsme téma školní závěrečné práce, a díky tomu získali jako dočasnou programátorskou posilu studenta informatiky, jemuž děkujeme za asi největší rozšíření funkcionality v historii tohoto webu. Jaké zkušenosti přinesla spolupráce na bakalářce mně jako provozovateli zavedeného a slušně navštěvovaného webu?
Celý příspěvekPoznámky ze SEO Restartu 2023
Po dlouhé době jsem se zas objevil na akci SEO komunity, na SEO Restart jsem vyrazil po 5 letech. Víc než v minulosti mě nalákal program. Jak přednášky na téma AI, které se mi hodily pro získání inspirace, tak i některé další. Byl to dobře investovaný čas. Tady jsou moje poznámky.
Celý příspěvekFeatured snippets na Google o prázdninách
Zobrazování featured snippets ve výsledcích vyhledávání Google je v posledních letech aktuálním a někdy snad i příliš populárním tématem pro SEO konzultanty. Jako ve spoustě dalších věcí se i v zobrazování těchto útržků vykradených z webových stránek Google vyvíjí a testuje, co mu bude fungovat. Když se začaly featured snippets zobrazovat i na různé dotazy týkající se prázdnin a to mnohdy v divné podobě či vytažené z překvapivých míst, začal jsem si občas zaznamenávat, co dokáže Google zobrazit. AKTUALIZACE: V prosinci 2022 Google zareagoval na novelu autorského zákona a hodně se změnilo.
Cesta k nové práci a další poznámky z roku 2021
Konec roku 2021. Roku, v němž jsem cíleně rezignoval na dlouhodobější i střednědobé plánování. Roku, kdy jsem se o svém směřování rozhodoval dost reaktivně. Vnímat podněty z okolí, na základě nich se rozhodovat o aktivitě, vyhodnocovat posuny kupředu a podle toho určovat další směr. Aplikace agilních metodik na reálný život. Pro mě ideální postup pro tento rok. Teď je čas na velkou retrospektivu. Zejména její část o výběru nové práce se dá hezky zobecňovat, tak se o nabyté zkušenosti podělím.
Co přinesl rok 2020?
Na přelomu roku si urovnávám myšlenky a zamýšlím se nad plány do budoucna celkem pravidelně. Obvykle to bývá konkrétní a neveřejné zamyšlení. Na konci „divného“ roku 2020 však dává smysl některé mé závěry zobecnit a podělit se o ně. Home office, priority na houpačce, odbočka ke sportu a co s cíli na rok 2021.
Jak rychle mizí zrušené URL z indexu vyhledávačů?
Při redesignu webu proběhlém před více než rokem došlo ke zrušení několika URL, které přiváděly určitou návštěvnost z vyhledávačů. Sledoval jsem, jak dlouho tyto URL zůstanou v indexu vyhledávačů. A držely se nečekaně dlouho.
Celý příspěvek
Kolik uživatelů neprošlo přes double opt-in?
Přestože double opt-in proces u registrací na webu podporuji, jeho dopad jsem si zkusil ověřit. Na KamZaSněhem.cz jsem vyhodnotil, jaké procento uživatelů přes tento způsob ověření jejich identity neprošlo, tedy registraci nedokončili. Vysoké procento “ztracených” registrací mě překvapilo.
Zkušenosti otce na částečné rodičovské
Mám za sebou téměř dva roky v roli otce na částečné rodičovské dovolené. Práci na plný úvazek jsem nahradil volnější spoluprací a dva dny v týdnu bylo mojí prioritou číslo jedna zajistit hlídání dcery. Přebalování a výletům s kočárkem se ale věnovat nebudu. Raději se pokusím shrnout své zkušenosti, které jsem získal ve vztahu k práci během mé rodičovské.
Technologický pokrok – GPS a foťáky
Moderní technologie se v posledních letech posouvají kupředu takovým tempem, že není jednoduché jejich rychlost stíhat. Podělím se o příklady, jak jsem se posouval v používání GPS přístrojů a ukládání GPS záznamů, a co jsem zažil s digitálními foťáky. Ne že bych tímto článkem chtěl někoho oslnit, primárně jsem si potřeboval udělat pořádek ve svých datech.