Reissrachkopf a Schwarzwand – vrcholy nad Raurisem

Schwarzwand, pohled z ReissrachkopfuVýstup na vrcholy Reissrachkopf a Schwarzwand byl při ubytování v obci Wörth nedaleko Raurisu ideální rozcvičkou pro náročnější túry, v našem případě zejména pro výšlap na Hoher Sonnblick. Odpolední procházka hned po našem příjezdu do rakouských Alp v srpnu 2013 se trochu protáhla, nakonec z ní byl 6hodinový výlet, při němž jsme nachodili skoro 23 kilometrů. Po jaké trase jsme šli?

Stoupat začínáme z Wörthu zpočátku údolím potoka Schüttbach, brzy ale značená trasa zamíří doprava do svahu. Střídá se asfalt, pěšina, zase asfalt a šotolinová cest, mapa od Kompassu zde moc nesedí, ale značení je dobré. Ve výšce asi 1350 m odbočujeme z široké cesty pěšinou doleva po louce a následně po pasece, kde začíná nejprudší část stoupání. V srpnu tam navíc snižovaly tempo chůze maliny, z jejichž množství bylo znát, že sem zas tolik turistů nechodí. Prudší stoupání a také výskyt malin končí u Gschlösalmu (1666 m n. m.), což tedy není ani tak chata jako spíš větší seník. Dále vede pěšina téměř po vrstevnici a maliny jsou vystřídány borůvkami. U Hochalmu (1768 m n. m.) se dostáváme zpět více do civilizace, i když v okolí chaty bylo i v neděli nečekaně mrtvo. Ale lanovka sem v létě nejezdí.

Odtud směrem na Schwarzwand poměrně nedávno postavili pro lyžaře lanovku (alespoň na naší mapě nebyla – na aktuálním plánu sjezdovek v Raurisu už je), což vedle toho znamenalo, že skoro až nahoru se dá dojít po široké cestě vedoucí po sjezdovce. Až posledních pár stovek metrů Schwarzwand (2194 m n. m.) vede jen pěšina. Po zdolání vrcholu se vracíme zpět k horní stanici lanovky a odtud dál po pěšině po hřebeni se závěrečným stoupáním do výšky 2210 m na Reissrachkopf.

Odtud už klesáme dolů do Raurisu. První část znamená celkem prudký sestup nejdříve po hřebeni a pak pod vlekem zpátky na Hochalm. Odtud volíme z dvou možných variant tu rychlejší po cestě na sjezdovce až na Heimalm (1469 m n. m.). Sem jezdí kabinka i v létě, takže nejlepší maliny na sestupu do Raurisu už stihl sníst někdo jiný a na nás zbyla jen bída.

GPS záznam trasy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *