Bruslení na Orlíku

Zamrzá Orlík! To mě vždy spolehlivě donutí začít hledat brusle, které jinak tráví zimu někde zastrčené. Klouzání po umělém ledu či rybnících u mě s jinými aktivitami prohrává. Ale bruslení po druhé největší přehradě v ČR patří do úplně jiné ligy a patří mezi mé nejsilnější zážitky. Vidět z ledu kulturní památky či skály na březích Orlické přehrady a přitom nabruslit třeba 50 km za den, to se člověku nepoštěstí každý rok. Rád jsem si na to zavzpomínal tím, že jsem dohledal fotky a udělal si pořádek v tom, kam už jsem se na Orlíku při bruslení dostal. A rovnou sem doplňuju novinky z posledních návštěv z března 2018.

Radši ještě jednou – nejde o aktuální zpravodajství (to hledejte jinde – na webu dálkových bruslařů), ale o shrnutí dřívějších fotek a GPS záznamů. Nepatřím mezi průzkumníky, kteří v den době publikace tohoto souhrnu už mají první kilometry na Orlíku najeté, letošní bruslařskou sezónu jsem zahájil na jiné menší přehradě se silnějším ledem :-) Nicméně teď už jsou fotky z roku 2018 na svém místě na konci článku…

Na Orlík jsem se na bruslích dostal už 7x. Za různých podmínek a v různé společnosti. Sám jako nezkušený bruslař, na tenčím ledě za doprovodu zkušenějších i na spolehlivém ledě jako průvodce nováčků. Jednou i jako účastník (a nakonec i vítěz) snad nejdelšího závodu v orientačním bruslení v ČR. Na led jsem už nastupoval na různých místech a u několika mostůŽďákovského, Zvíkovského i Podolského.

Moje projížďky po Orlíku zatím měřily mezi 25 a 70 kilometry. Nejvíc na sever jsem se dostal v roce 2011, kousek od zámku Orlík mezi Radavu a Vystrkov – to se mi ale podařilo překonat v roce 2018, kdy jsem dojel až k polostrovu severně od Vystrkova. Nejvíc na jihu jsem byl v roce 2012. Na Otavě někde mezi obcemi Borečnice a Držov (k Písku ještě pár km chybělo), na Vltavě zhruba na úrovni Albrechtic (k soutoku s Lužnicí tedy také pár km chybělo), navíc tam nemám projetý krátký úsek na úrovni obce Červená II. Takže pořád je co dohánět, ale už to bude chtít pořádné mrazy :-)

Následují chronologicky fotky a GPS záznamy, tedy to nejnovější je nejníže. Nejhezčí asi ne, tím byl na fotkách rok 2017.

Poprvé na Orlíku – rok 2011

26. 2. 2011 jsem poprvé  vyrazil na Orlík a hned jsem měl jasno, že bruslení po tak velké ploše je opravdu paráda. Led byl lehce zasněžený a ne všude úplně bezpečný, ale přesto se dalo projet mezi oběma „kulturními dominantami“ Orlické přehrady – zámkem Orlík a hradem Zvíkov.

GPS záznam z 26. 2. 2011

Nejvíce ledu v roce 2012

V roce 2012 byl Orlík zamrzlý několik týdnů. Článek o nejlepším bruslení posledního tisíciletí (EDIT: článek již není dostupný) na webu dálkových bruslařů je ještě z ledna, kdy se nedalo bruslit zdaleka všude. V únoru jsem se dostal na Orlík 3x a dobruslil nejdále na jih jak po Otavě tak po Vltavě (zkušení a zapálenější bruslaři se dostali určitě ještě dál).

Poslední ze záznamů je ze závodu v orientačním bruslení – tehdy byl led už tak bezpečný, že se na Orlíku dal zorganizovat takto dlouhý závod. A jak říká zpráva v archivu na KamZaSněhem.cz, taky na ledě už leželo dost sněhu a dalo se tedy i lyžovat.

Fotky nejsou, byla taková zima, že bych při focení zmrzl :-)

GPS záznam z 5 2. 2012

GPS záznam z 11. 2. 2012

GPS záznam z 12. 2. 2012 – závod v orientačním bruslení

O bruslařském orienťáku jsem tehdy víc napsal na web Ekonomu (odkaz vede do archivu roku 2012 a téměř dole ten článek je). Rozpis, výsledky atd. zde (hledejte Orlický OBR).

Dokonalý led v roce 2017

Nic nového jsem neprojel, přesto šlo i tentokrát o nezapomenutelný zážitek. V závěru trasy ze Zvíkova pod Žďákovský most jsem se svezl po tak hladkém ledě, jako nikdy předtím. Zároveň jsem si ověřil, že nejlepší je se po ledě pohybovat ve společnosti zkušených bruslařů – dostanu se pak do míst, kam bych se sám nikdy neodvážil.

GPS záznam z 26 2. 2017

2018 – březnové bruslení, osobní rekordy a koupání

V roce 2018 zamrzl Orlík až na konci února. Zprávy od prvních průzkumníků se objevily 24. 2., ten víkend jsem dal přednost jiné menší přehradě se silnějším ledem. Ledu úplně bez sněhu jsem se nedočkal, ale i s čerstvým popraškem se v pátek 2. března a sobotu 3. března bruslilo velmi pěkně. A z pohledu středně zkušeného bruslaře i bezpečně – i když ta zkušenost je vždycky relativní. Ve vodě totiž skončil nejeden bruslař.

Já jsem koupání jsem zaregistroval dvojí. První když neopatrný bruslař chtěl přejet prasklinu u Krkavčí skály (první od jižně Žďákovského mostu na jižním břehu), naštěstí se ven dostal sám a rychle. Druhé to, co se o něm píše v médiích všude možně (třeba na Idnes, protože se jeden z probořených bruslařů utopil. To jsem tedy neviděl osobně, i zasahující vrtulník už byl dávno pryč, o události jsem se dozvěděl jen díky policii a záchranářům, prostě lidem co stáli na břehu u místa činu. Z jejich mávání nebylo jasné, jestli třeba nepotřebují pomoc, tak jsme se (s opatrností a zcela bezpečně) k blížili k nim – až když jsme slyšeli něco jako „Zbláznili jste se, vypadněte z ledu, tady se probořil člověk, tady policie“, tak jsme zamířili zpátky na správné průjezdní místo okolo té praskliny (kudy jsem ji objížděl v tu chvíli už počtvrté, stejně jako 99,9 % dalších bruslařů). Doplním, že dle dohledaných informací onen bruslař nebyl vybaven vyprošťovacími bodci. Do aktuálního reportu jsem k tomu psal ještě „Není to u poloostrova Na Pískách, ale až u toho dalšího směrem na jih. A rozsah té praskliny se postupně zvětšuje, tam co jsem se odvážil v pátek, bych dnes už určitě nelezl.“ Z videa a fotek u toho článku na Idnes je vidět, že den poté to na osudném místě vypadá výrazně jinak, záchranáři a potápěči při záchranných pracích a prohledávání led pořádně rozsekali…

Zpátky k pozitivnějším věcem. V pátek jsem za odpoledne objel všechny 3 mosty přes Vltavu (Podolský, Zvíkovský, Žďákovský a hrad i zámek k tomu. V sobotu jsem dojel nejdál na sever, k poloostrovu severně od Vystrkova – nutno dodat, že zde už byla na místě opravdu velká opatrnost a bez doprovodu zkušeného bruslaře vybaveného testovací tyčí bych se sem neodvážil ani náhodou. K tomu jsem přidal i osobní vzdálenostní rekord, nabruslil jsem 71 kilometrů (na bruslích kanadách).

Fotky jsou seřazeny postupně od jihu k severu, ty jižnější z pátku (více sněhu na ledě), severnější častěji ze soboty…

GPS záznam z pátku 3. 3. 2018

Radši i link přímo na Stravu, kdyby vložený GPS záznam blbnul.

GPS záznam ze soboty 4. 3. 2018

Opět i link přímo na Stravu, kdyby vložený GPS záznam blbnul.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *