Počátky Pražské MTBO ligy

Pražská MTBO liga vznikla v roce 2009. Při třídění starých map a textů jsem narazil na několik historických kousků zejména z prvního ročníku, které by se jinak složitě dohledávaly. Vše, co jsem našel a není přehledně poskládáno na jiném místě, jsem umístil do tohoto článku.

O počátcích Pražské MTBO ligy se dá nejvíce dozvědět na nejstarším webu MTBO ligy, který sloužil jako hlavní informační kanál v letech 2009 a 2010. Ale ke zprávám z prvního ročníku se musí složitě doklikávat v historii novinek a třeba závodní mapy tam myslím ani nejsou.

V prvním ročníku se závodilo z větší části na mapách pro pěší orienťák. Když jsem dohledával a skenoval mapy chybějící v archivu map ČSOS (v rámci čehož jsem dával dohromady i tyto návrhy na vylepšení databáze), naskenoval jsem mapy z MTBO ligy také. Protože podle mého názoru do archivu map zas tak nepatří, umisťuji je sem.

1. závod – Spořilov + Krčák – 18. 6. 2009

O prvních dvou závodech jsem napsal 28. 6. 2009 zprávu na web Ekonomu (ještě tam leží v archivu roku 2009), sem kopíruji její první část:

Poslední dva týdny byly pro MTBO v Praze přelomové – rozjela se totiž Pražská MTBO liga, seriál závodů/tréninků konaných v Praze či jejím blízkém okolí ve všední dny v podvečer. První závod pořádala Míša Lacigová minulý čtvrtek na Spořilově a v Krčáku a nastavila laťku velmi vysoko – centrum závodu bylo u ní na zahradě, takže bylo k dispozici nadstandardní zázemí (po závodě se třeba grilovalo). Vlastní závod byl pak kombinací sprintu na speciální mapě ve spořilovských uličkách a middlu v Krčáku okořeněného shluky kontrol, které se mohly projet v libovolném pořadí. Tam jsem se však už nedostal. Po cca 8 minutách závodu a přejezdu dálnice se mi před T-Mobilem podařilo najet na nějakou ostrou plechovku a zadní kolo bylo hned úplně prázdné. Náhradní duši jsem neměl, ale ani ta by nepomohla – i zbrusu nový plášť (najeto 30 km) byl na vyhození. A v duši jsem nikdy předtím takovou díru neviděl (viz foto). Ze cca 40 účastníků byl nejrychlejší Kazdič, který porazil několik eliťáků, z nichž se ani jeden nedostal na stupně vítězů.

Mapa byla vytištěna oboustranně – zde jsou obě části naskenované:

2. závod – Ládví – 25. 6. 2009

Pokračuje druhá část zprávy z webu Ekonomu – a když se na tím tak zamýšlím, moje vítězství se vyplatilo i z toho pohledu, že jinak bych asi žádnou zprávu ani o prvním závodě nenapsal :-)

Další závod byl na pořadu po necelém týdnu ve čtvrtek na Ládví, kde připravil prodloužený sprint duchovní otec MTBO ligy Meloun. I přes nepříznivé počasí (během závodu ale zrovna nepršelo) dorazilo necelých 30 závodníků. Jak se dalo v tomto prostoru protkaném extra hustou sítí cest a cestiček očekávat, v závodě nerozhodovaly cyklistické ale mapové schopnosti. To mi vyhovovalo – podařilo se mi zvítězit s dvouapůlminutovým náskokem před Mirkem (který byl po přepočtu ženských časů koeficientem klasifikován celkově jako třetí, dostala se před něj Markéta Kuchařová).

Po závodě jsem slíbil hlavním organizátorům celé MTBO ligy Melounovi a Kouřovi zaslání svých postupů, čímž jsem se donutil aspoň trochu se naučit zpracovávat data z gpsky, se kterou letos jezdím. Z obrázku je vidět, že trať měla dva okruhy – kontroly z první jsou manuálně dokresleny v Ocadu, ve kterém jsem nakonec vše dával dohromady. Že postupy nejsou v některých místech umístěny přímo na cestách, bude asi způsobeno kombinací různých faktorů – způsobem digitalizace mapy (digitálním foťákem :-), nepřesností mapy, nepřesností GPS a mojí nezkušeností s převodem postupů do mapy. Vlevo nahoře je pak doplněn profil mé trasy. Barvy označují rychlost v daném okamžiku – čím fialovější/modřejší, tím rychlejší. Kdyby chtěl někdo zkoumat, zda byl vítězný postup bezchybný, ulehčím mu práci – nebyl. Jedinou větších chybou viditelnou z postupů je přejetí trojky, ostatní ztráty byly jen vteřinové a vidět nejsou.

Následuje naskenovaná originální mapa s tratí prvního okruhu:

4. závod – Džbán – 29. 7. 2009

3. závodu v Halounech jsem se neúčastnil, bylo to pro mě asi moc daleko.

Ze 4. závodu na Džbánu jsem našel tyto dvě mapy – šlo totiž o dva dílčí samostatně hodnocené závody, z nichž jeden jsem vyhrál. Už ani nevím, jestli to byl ten první, z něhož mám GPS záznam.

Další závody sezóny 2009

První ročník pražské MTBO ligy měl celkem 7 závodů.

V době pátého, který se konal v mém takřka domácím terénu v Hostivaři, jsem byl na dovolené.

Tím šestým byl scorelauf na Vídrholci. Myslím, že jsem ho vyhrál – v menší konkurenci a prostoru, kde jsem v letech 2004 a 2007 pořádal SMIK, to ani nebylo překvapení. Závodilo na OB mapě Vidrholec mírně zmenšené tak, aby se vešla na A4. Do ní byly jen dokresleny miniaturní kontroly v programu CorelDraw, jinak neobsahovala žádné nové prvky, takže záznam v archivu map ani naskenování sem si nezaslouží ;-)

Poslední závod uspořádali Kalinovi v Káraném v prostoru, který jsme pro pořádání SMIKu využili až rok poté. Bylo to první závod Pražské MTBO ligy, který se jel na speciálně připravené mapě pro MTBO. Sice černobíle vytištěné a bez vrstevnic, ale to v tom terénu nevadilo. Našel jsem i GPS záznam mých postupů na turistické mapě.

Sezóny 2010 + 2011

Část map z ročníku 2010 se nachází na starém webu MTBO ligy v sekci s mapami a některé další v kalendáři závodů, některé další pak v archivu map ČSOS. Na obou místech chybí mapa z podzimního závodu v Hostivaři. Tu jsem už někam zašantročil, i když jako vzpomínku na své poslední vítězství v závodě MTBO ligy bych ji alespoň sem doplnit chtěl :-) Do archivu ale nepatří, šlo neoriginální o OB mapu.

Z roku 2011 asi není nikde k nalezení mapa ze závodu v květnu, který se konal v Komořanech. Pro první část byla použita stará běžecká mapa Valy. Druhá část se pak jela na speciálně připravené mapě Komodřany. Na ní sice Lukáš Cerman nepoužil MTBO klíč, ale originál to je, tak si mapa zaslouží být sem umístěna.