Ostrov Hvar na kole

Hvar byl prvním ostrovem na trase našeho putování po Chorvatsku na kole a strávili jsme na něm jeden celý den a jedno odpoledne předtím. Zde jsme poprvé začali zjišťovat, že se nacházíme v jiném Chorvatsku, než jsme byli zvyklí. Když nepočítáme přístavy a města, připadali jsme si v květnu, že jsme na ostrově skoro sami. Což nám vyhovovalo.

Zakotvili jsme v přístavu Jelsa a první odpoledne jsme věnovali průzkumu oblasti mezi Jelsou a městem Stari Grad, asi druhým největším městem na Hvaru a asi jedním ze dvou největších přístavů, kam připlouvají trajekty na Hvar. Na poloostrově severně od spojnice měst Vrboska a Stari Grad jsme měli pocit, že polovina budov je zde opuštěná. Buď dočasně, protože letní sezóna se tu ještě ani nezačala připravovat, nebo trvale, protože působily dojmem, že se začínají rozpadat. Mezi Starim Gradem a Vrboskou je na mapě vyznačené letiště – ve skutečnosti toto místo víc připomínalo jen před pár týdny posekanou rovnou louku.

Druhý den byl ve znamení přejezdu na východní cíp ostrova do přístavu Sućuraj. Hvar má tvar takové nudle, která je ale docela vysoká, prvním úkolem tedy bylo vyškrábat se z Jelsy na hřeben. To nemá cenu odkládat, stoupání po cestě vedoucí od vjezdu do tunelu Pitve je sice náročné, ale odměna pak stojí za to. My si ale ještě před vybráním odměny zahráli na průzkumníky a projeli novou cestu vedoucí po hřebeni a pak pod ním vedoucí západním směrem, někam pod druhý největší vrchol Hvaru jménem Hum. To je na chorvatských ostrovech oblíbené jméno, na Korčule i Lastovu mají Hum také. V obou případech to byly zajímavé výšlapy po kvalitnějších cestách než na Hvaru – aneb tato cesta je hodně kamenitá a pak najednou stejně končí. Není třeba tam jezdit.

Zmiňovanou odměnou je několikakilometrová jízda po hlavním hřebeni směrem na východ. Kvalitní hliněná cesta většinu času mírně klesá a pořád je na co se dívat. Nejen v okolí cesty, hřeben nabízí i výhledy na moře a malý ostrov Šćedro jižně od Hvaru. Tato hřebenová cesta se nám z celého Hvaru líbila nejvíc. Vše má ale svůj konec a tak se cesta po asi 16 km jízdy po hřebeni napojuje na silnici.

Komu by nestačilo dojet až do Sućuraje po silnici a chce si přidat trochu výškových metrů, může mezi vesnicemi Dugi Dolac a Bogomolje sjet k jižnímu pobřeží. Nemyslete si ale, že pojedete po cestě těsně nad břehem moře. Tato pobřežní cesta vede většinou hodně vysoko a sjet k vodě se dá jen v pár obydlených zátokách.

Video z Hvaru: Jelsa – Sućuraj

Video z druhého dne na Hvaru a přejezdu ostrova až na východ. Kamera na helmě se bohužel třásla ještě víc, než obvykle.

GPS záznamy tras na Hvaru

2. den na Hvaru: Jelsa – Sućuraj


originální GPS záznam Jelsa – Sućuraj na AllTrails.com

1. (půl) den na Hvaru – průzkum oblasti mezi městy Jelsa a Stari Grad


Originální GPS záznam z oblasti Jelsa, Stari Grad a okolí na AllTrails.com

Kam dál – související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *