Přesun webu SMIKu na novou doménu a co na to Seznam

SMIK, závod S MIgrujícími Kontrolami, je netradiční disciplínou orientačního běhu. Od roku 1994, co jsme ho se Slavií Praha vymysleli, ho pořádáme na podzim každoročně a získal si velmi slušnou tradici. Web SMIKu zažil i „internetový pravěk“, vznikl už v roce 1998 jako seminární práce pro předmět „Internet a hypertext“ (nebo jak se to tehdy jmenovalo) na VŠE. Po SMIKu na konci roku 2015 jsme museli opustit dlouho používanou doménu a přemístit web SMIKu na novou doménu. Jak si s tím (ne)poradil Seznam.cz?

Web SMIKu toho pamatuje hodně. Od svého vzniku v roce 1998 zažil větší změnu kódu jen v roce 2003, kdy jsem tam začal používat CSS, tabulkový layout přežívá dosud. Adresu změnil dříve již třikrát – začal na studentském serveru sorry.vse.cz, odkud se po dokončení studia přesunul na kumbal.vse.cz, ale poslední změna proběhla dávno v roce 2005. Tehdy se přesunul na adresu ob.vse.cz/smik, kde přežíval přes 10 let. V roce 2015 již bylo jasné, že tuto adresu nepůjde používat navždy.

Hned na začátek je nutno uvést, že rozhodně nejde o typický převod webu na jinou doménu – netypických znaků bylo hned několik:

  • web SMIKu původně běžel na subdoméně ob.vse.cz, tedy pod doménou VŠE, která slouží něčemu úplně jinému
  • a to navíc v podadresáři „příbuzného webu“ – na ob.vse.cz běžel web oddílu Ekonom Praha, na ob.vse.cz/smik ležel web SMIKu, který navíc ani Ekonom nepořádá. Ale web Ekonomu se na jinou doménu přesouval stejným způsobem.
  • návštěvnost webu SMIKu je značně sezónní – nejvyšší je vždy okolo 17. listopadu, kdy se SMIK běhá. V době přesunu cca měsíc poté už je návštěvnost ve výši jednotek návštěv denně (někdy i nula)
  • návštěvnost ze Seznamu byla nízká vždycky, „cílovka“ tedy orientační běžci se tam moc nepohybují

S ohledem na výše uvedené jsem se na best practices pro změnu domény vykašlal, prostě ji jen nechal přesměrovat a nic dalšího jsem neřešil, jen situaci občas pozoroval a sem tam si něco zapsal. Tím spíš, že šlo jen o přesměrování na přechodnou dobu a na přechodnou doménu, než se shodneme na finálním umístění…

Web SMIKu byl přesměrován na www.ekonompraha.cz/smik/ okolo poloviny prosince 2015. Týden poté (možná dřív, protože denně to nikdo nekontroloval) Google už změnu zaregistroval. Na Seznamu zůstával ve vyhledávání web SMIKu stále na původní doméně a to na prvním místě na výraz „smik“, který bývalo asi standardem i v minulosti.

Někdy v polovině ledna 2016 web SMIKu z vyhledávání Seznamu úplně zmizel a tento stav trval aspoň týden. Ale po pár dnech, konkrétně 23.1., už zas SMIK na Seznamu dohledatelný byl. Na původní doméně ob.vse.cz… 28.1. taktéž, 30.1. taky, 6.2. jakbysmet.

Pak zas původní doména zmizela – při kontrole 21.2. už byla úvodní stránka SMIKu zas nedohledatelná, jen kdesi na konci první stránky výsledků vyhledávání byl rozpis SMIKu 2015 (tedy jedna z podstránek) na nové doméně. Stejně to vypadalo i při dalších dvou únorových kontrolách.

Začátkem března bylo jedinou změnou, že rozpis SMIKu 2015 byl nahrazen na první stránce výsledků vyhledávání rozpisem staršího ročníku, konkrétně 2010. Při třech kontrolách od 18.3. do 2.4. se stav změnil tak, že sice na první stránce vyhledávání nebylo nic, ale na druhé už byly dvě podstránky, samozřejmě také na nové doméně.

6.4. jsem si uvědomil, že už vlastně lze ověřit přítomnost konkrétní stránky v indexu přes operátor info:, takže jsem si ověřil, že homepage SMIKu v indexu vůbec není.

Nevím, jestli náhodou nemělo vliv ono hledání přes info:, každopádně 9.4. se homepage na nové doméně ve výsledcích Seznamu konečně objevila, na 8. místě. Konečně!  Ale hodí se zopakovat, že před přesunem na novou doménu byla první.

Znovu mě napadlo se do Seznamu podívat 10.6. a vidím, že už je opět úvodní stránka SMIKu někde hluboko v propadlišti, na dotaz „smik“ je tentokrát na 9. pozici stránka o SMIKu 2015.

Už mě to nebaví a s experimentem resp. ignorantským přístupem končím. Z provizorního umístění pod webem Ekonomu nechávám nastavit přesměrování na nové umístění na adrese www.safka.eu/smik/, kde už kopie webu pár měsíců leží, jenom to přesměrování dosud chybělo.

Tentokrát už na to tolik kašlat nebudu. Z návodu na to, co je třeba si ohlídat při přechodu na https (sice na https nepřecházíme, ale při změně domény dává smysl dělat podobné věcí) udělám aspoň něco a navíc změním některé externí odkazy, které mám pod kontrolou. Všechny odkazy z tohoto článku samozřejmě posílám rovnou tam, i když je zmiňuji v kontextu k předchozímu umístěním. A uvidíme, jak vyhledávače zareagují…

Dle situace bude článek možná doplněn, nebo vznikne další.

Aktualizace 4. 8. 2016:

K přesměrování domény došlo 10. 6. Dne 16. 6. ještě výsledky vyhledávání obou vyhledávačů zobrazovaly předchozí doménu, 21. 6. již Google zobrazoval web SMIKu na nové doméně. Na Seznamu ještě 22. 7. přetrvával předchozí stav, od 24. 7. se již začala ve výsledcích vyhledávání zobrazovat úvodní stránka webu SMIKu na nové doméně a to na 3. místě na dotaz SMIK. Tedy zlepšení ze všech pohledů a Seznam zafungoval lépe, než v první polovině roku. Což ale může mít různé důvody, například:

  • Seznam si se změnou domény už umí poradit lépe
  • Na Web SMIKu na nové doméně už vedl odkaz z článku o Pražské lítačce ze 3.4., takže o něm vyhledávače věděly dříve (jenom ho tou dobou ignorovaly, protože tehdy byl 100% duplicitou)
  • Některé doporučené aktivity při změně domény jsem tentokrát udělal, ale zdaleka ne všechny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *