Technologický pokrok – GPS a foťáky

Moderní technologie se v posledních letech posouvají kupředu takovým tempem, že není jednoduché jejich rychlost stíhat. Podělím se o příklady, jak jsem se posouval v používání GPS přístrojů a ukládání GPS záznamů, a co jsem zažil s digitálními foťáky. Ne že bych tímto článkem chtěl někoho oslnit, primárně jsem si potřeboval udělat pořádek ve svých datech.

GPS přístroje

GPSku jsem měl poprvé v ruce někdy v roce 2001, ale z tohoto pokusu prozkoumat tehdejší novinku si moc nepamatuji. Dokonce jsem zapomněl i na to, že jsem prý mohl stát u začátků Geocachingu v ČR. Ale tu cache, kterou jsem vytvořil a bývala by byla snad 6. nejstarší v ČR, jsem nikde nepublikoval a když mě na ni po letech upozornili kamarádi, souřadnice byly už ztracené. Kamarádi to dotáhli dál, pár vět o tom se dá najít v rozhovoru s mapařem Alešem Hejnou.

Hodinky s GPS Garmin Forerunner 405 jsem si pořídil na začátku roku 2009, konkrétněji záznam o prvním použití jsem našel z 10.1.2009. Tento model už se delší dobu nedá sehnat, tak ho ani nemá cenu moc hodnotit. Snad jen to, že v létě 2011 už výdrž baterky klesla tak, že nedokázal změřit 6hodinový závod. Nějakou dobu jsem pak používal při závodech později koupené hodinky stejného modelu, které si pořídila Lenka, ale výdrž nebyla lepší. Pásek, který ukončil plnohodnotný život celých hodinek, se definitivně rozpadl hned po uplynutí záruky – to se stalo během Bike Adventure 2013.

GPSku Garmin eTrex Vista HCx jsem získal jako cenu za vítězství na Bike adventure 2012. Dobře sloužila zejména při cestování nebo pro zaznamenávání trasy výletů na běžkách, když už se pro hodinky staly moc dlouhými a chytrý mobil jsem ještě neměl, nebo už také tak dlouho nevydržel. Garmin eTrex mi slouží dodnes (=léto 2018), nevýhodou je nutnost použít desktopový software a kabel pro přenos dat.

Z tlačítkového mobilu na dotykový jsem přešel až na začátku roku 2014, kdy jsem nafasoval Samsung Galaxy S4 mini. Pro zaznamenávání trasy jsem ho nejprve používal jen občas, ale jak se hodinky Garmin Forerunner 405 začaly stávat čím dál tím víc nepoužitelnými a eTrex jsem s sebou nechtěl všude tahat, tak jsem postupem času začal mobil používat pro téměř všechny záznamy.

V roce 2014 jsem při mapování pro Mistrovství ČR a Český pohár v MTBO v Říčanech s sebou občas vozil i 4 GPSky zároveň. Jak byly přesné?

  1. hodinky Garmin Forerunner 405 – nejpřesnější. Ne že by byl záznam dokonalý, ale GPSku jsem používal jen jako pomocný nástroj (síť cest jsem měl zmapovanou jinak) a k tomu postačovala
  2. GPSka Garmin eTrex Vista HCx – o něco méně přesná, oproti hodinkám častěji ulítávala, ale rozdíl byl spíše menší
  3. mobil Samsung Galaxy S4 mini – výrazně horší, pro zaznamenání tvarů cest apod. nepoužitelný
  4. GPS integrovaná v kameře Contour – úplně k ničemu, ale to už jsem věděl z dřívějška, že pro záznam se dá použít jen na silnicích mimo les a města

Tak nějak jsem si zvykl, že kvalita záznamu z mobilu je pro moje použití postačující a doufal, že s pořízením nového mobilu se přesnost ještě o něco zlepší. Jenže nový mobil Samsung Galaxy A3 (2017) přinesl oproti předchozímu mobilu nečekaně dramatické zhoršení, záznam ulítává tak, že u každého druhého výletu na běžkách se záznam od reality a měření eTrexem výrazně lišil.

Protože mi zároveň přišlo blbé si zejména na dlouhé MTBO závody půjčovat hodinky od rodičů (odnaučil jsem se je totiž normálně nosit a žádné se stopkami jsem doma neměl), nastal čas dát Garminu novou šanci. Pomohl tomu taky Sporticus tím, že Garminy už pár let prodává. Takže od dubna 2018 jezdím na kole s hodinkami Garmin Forerunner 235. Zatím spokojenost (psáno po 5 měsících používání) – výdrž baterie je slušná a umí vše, co potřebuji (a k tomu i spoustu věcí navíc, které nepotřebuji).

Uložení GPS záznamů

Kde mám GPS záznamy uložené? Je v tom guláš. Data z hodinek Garmin Forerunner 405 jsem stahoval přes desktopovou aplikaci Garmin Training Center na již nepoužívaných počítačích. Ten používaný do dubna 2010 již neexistuje (GPX soubory se možná ještě někde válí). Ten, co v něm jsou data od dubna 2010, ještě spustit jde.

Na internetu se dají některé mé záznamy z té doby (ty, které jsem chtěl někde sdílet) dají najít na dvou místech:

  • Everytrail.com (který už neexistuje, ale data z něj byla automaticky přenesena na AllTrails.com) – prvním záznamem na mém profilu je Sixnumbers 8.5.2009. Celkem pravidelně jsem na Everytrail nahrával záznamy zhruba do konce roku 2013, pak už jen výjimky
  • Cykloserver – tam mám záznamy od Bike Adventure vloženého 26.7.2009 až po zimní B5h 24.2.2014. Na veřejný seznam mých záznamů asi odkázat nejde, ale u konkrétního záznamu (jako jsou třeba Ztracené Kobylky 2012) stačí dole kliknout na „Zobrazit další výlety autora“ a vše se zobrazí.

Na Everytrail jsem nahrával častěji záznamy z cestování do zahraničí a delší záznamy, kde mi šlo o větší přesnost. Everytrail totiž uměl zobrazit víc bodů z GPS záznamu než Cykloserver, který zas v ČR disponuje lepší mapou od Shocartu, takže pro umístění záznamů z dlouhých MTBO závodů byl praktičtější volbou.

Od února 2014 mám většinu GPS záznamů umístěnou na Stravě, kterou zároveň používám jako měřící aplikaci v mobilu.

Procházkami s kočárkem si záznamy o sportovních aktivitách zaneřádit nechci, takže na jejich trackování používám aplikaci Pomáhej pohybem. Na tohle je ideální, menší přesnost měření mi u procházek s kočárkem nevadí, zato mohu rovnou přispívat na dobročinné účely.

Digitální foťáky a jejich nástupci

Moje první setkání s digitálním foťákem pochází z roku 2002, kdy jsem měl na pár akcí půjčený foťák z vlastněný katedrou Elektrických pohonů a trakce na FELu, kde jsem tehdy sloužil. Fotil jsem s ním třeba na MS v rogainingu v Lesné v létě 2002.

Na můj první vlastní digitální foťák se moc vzpomínek nedochovalo. Zahynul někdy v dubnu 2007 během cyklistické dovolené u Barcelony a žádné další zmínky o něm (ani o fotkách z něj) se zatím najít nepodařilo, krom toho, že to byl nějaký Olympus. I když možná ještě leží někde ve skříni, jeho konec totiž nesouvisel se ztracením, ale s tím že prostě přestal fungovat a oprava by stála víc, než foťák nový.

Jeho nástupcem se u mě Olympus MJU 820 Black, pořízený někdy v březnu 2008. Ten se stal poměrně aktivním cestovatelem – z něj pocházejí mimo jiné fotky z Azor 2010, Turecka 2011 i Islandu 2012. Několikrát se podíval i do Alp, kam naposledy zavítal v polovině března 2013 do střediska Serfaus – Fiss – Ladis. Majitele změnil dne 24.3.2013, kdy jsem ho ztratil během výletu na běžkách v Krušných horách, někde mezi hranicí ČR a Německa (Žebrácký roh) a odbočkou lyžařské trasy ze silnice Dlouhá Louka – Fláje.

Jako náhradu jsem si pořídil v srpnu 2013 Olympus XZ-1 Black. V daném roce se podíval na Tenerife, v roce 2015 pak na Madeiru, a na spoustu dalších míst. Myslím, že díky němu vznikla většina fotek na tomto webu.

O své výsostné postavení přišel na podzim 2017, kdy jsem si pořídil mobil Samsung Galaxy A3 (2017). To je ten, o němž výše píšu, že pro záznam GPS je nepoužitelný. Ale co se týče foťáku, posun kupředu oproti mému předchozímu mobilu je obrovský a i oproti poslednímu Olympusu převažují výhody.

Další technologický pokrok

Dalo by se psát o spoustě dalších věcí, které dnešní mládež považuje za samozřejmost, ale za mého mládí vůbec neexistovaly. Mobilní telefony, internet a techniky vytváření webů, sociální sítě, … O tom možná někdy příště, protože v dalších věcech si aktuálně dělat pořádek nepotřebuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *